Dron pro HZS

Odborníci Správy informačních technologií města Plzně (SITMP) ve spolupráci s vědci z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické (FEL) Západočeské univerzity vyvinuli požární senzory umístitelné pomocí dronů v místě krizové události. Senzory dokáží měřit teplotu, vlhkost nebo hodnoty nebezpečných látek i jejich šíření. Hasičům mohou pomoct především ve špatně dostupném terénu efektivně zvládnout krizovou situaci. Senzory jsou v prototypu a v současné době prochází testováním.

Cílem projektu požární senzoriky, který před rokem a půl propojil Správu informačních technologií s výzkumným centrem RICE FEL, bylo vytvořit senzorický systém pro Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje, který bude umístitelný pomocí dronů v místě úniku nebezpečných látek či jiné krizové události. Městská příspěvková organizace zabývající se informačními technologiemi uplatnila v projektu požární senzoriky své kompetence v oblasti dronů a vědci z RICE FEL své bohaté zkušenosti s vývojem senzoriky a komunikačních systémů.

Prohlédněte si VIDEO



Autonomní senzorová jednotka je pomocí dronu umístěna do oblasti, kde je potřeba měřit stanovené parametry, ať už jde o teplotu, vlhkost, nebo toxické látky. Po dopadu na zem se aktivuje, tedy začne snímat stanovené údaje a vysílat informace prostřednictvím IoT sítě LoRaWan do aplikace v tabletu velitele zásahu. Senzory shozené dronem v místě výbuchu, požáru nebo jiné krizové události mohou hasičům okamžitě poskytnout informace důležité pro efektivní zvládnutí situace. V danou chvíli jsou k dispozici on-line údaje o výskytu či šíření nebezpečných látek v oblasti. To může napomoci k efektivnímu rozmístění sil a prostředků při likvidaci mimořádné události.

Senzorové jednotky jsou autonomní, mají svůj zdroj energie, tedy akumulátor, který napájí řídicí elektroniku, umístěnou v těle jednotky. V ocasní části jednotky se nacházejí senzory pro měření. Systém je postaven jako skládačka, tak aby byl co nejvíce univerzální. Jednotky lze osadit senzory teploty, vlhkosti, čpavku, radioaktivity a jiných toxických nebo výbušných látek.

Senzorové jednotky se dají použít vícekrát. Po skončení zásahu jsou známé GPS souřadnice senzorových jednotek a dokážeme je vzdáleně přepnout do takzvaného režimu sběru, kdy začnou vysílat zvukový   světelný signál, takže je pak snadno najdeme.

Scénáře na testování senzorových jednotek jsou již připravené. Půjde například o zásah v okolí pivovaru Plzeňský Prazdroj, kde by došlo k úniku čpavku, který se v pivovaru používá pro chlazení. V blízkosti pivovaru se nachází fotbalový stadion a nákupní centrum, tedy místa s vysokou koncentrací lidí. V případě havárie by senzorové jednotky rozmístěné pomocí dronů zajistily rychlé měření hodnot čpavku i předání informace jednotkám IZS.

 

 



Další novinky
24. 4. 2023

Technica Futura 2023 sklidila velký úspěch

Zajímavé přednášky o moderních technologiích a inovacích a atraktivní doprovodný program si minulý týden užily skoro tři stovky návštěvníků v našem TechToweru. Společně...
18. 12. 2023

Esportový turnaj přilákal tři stovky mladých lidí

Esport frčí ve světě a taky u nás v SIT Portu. Máme za sebou oficiální první ročník turnaje Legends of SIT Port. O trofej se utkalo 40 týmů z Česka a Slovenska, nejprve v on-line...
4. 7. 2023

Kroužky v Centru robotiky

Letní prázdniny teprve začaly, už je ale nejvyšší čas vybrat volnočasové aktivity pro své ratolesti na nový školní rok. Naše Centrum robotiky opět nabízí oblíbené kroužky...


HelpDesk

Potřebujete odbornou pomoc?

Volejte: 378 035 555
Pište: helpdesk@plzen.eu
Zadávejte: https://cd.plzen.eu


Odesláním souhlasíte s našimi podmínkami zpracování osobních údajů.