Dron pro HZS

Odborníci Správy informačních technologií města Plzně (SITMP) ve spolupráci s vědci z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické (FEL) Západočeské univerzity vyvinuli požární senzory umístitelné pomocí dronů v místě krizové události. Senzory dokáží měřit teplotu, vlhkost nebo hodnoty nebezpečných látek i jejich šíření. Hasičům mohou pomoct především ve špatně dostupném terénu efektivně zvládnout krizovou situaci. Senzory jsou v prototypu a v současné době prochází testováním.

Cílem projektu požární senzoriky, který před rokem a půl propojil Správu informačních technologií s výzkumným centrem RICE FEL, bylo vytvořit senzorický systém pro Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje, který bude umístitelný pomocí dronů v místě úniku nebezpečných látek či jiné krizové události. Městská příspěvková organizace zabývající se informačními technologiemi uplatnila v projektu požární senzoriky své kompetence v oblasti dronů a vědci z RICE FEL své bohaté zkušenosti s vývojem senzoriky a komunikačních systémů.

Prohlédněte si VIDEO



Autonomní senzorová jednotka je pomocí dronu umístěna do oblasti, kde je potřeba měřit stanovené parametry, ať už jde o teplotu, vlhkost, nebo toxické látky. Po dopadu na zem se aktivuje, tedy začne snímat stanovené údaje a vysílat informace prostřednictvím IoT sítě LoRaWan do aplikace v tabletu velitele zásahu. Senzory shozené dronem v místě výbuchu, požáru nebo jiné krizové události mohou hasičům okamžitě poskytnout informace důležité pro efektivní zvládnutí situace. V danou chvíli jsou k dispozici on-line údaje o výskytu či šíření nebezpečných látek v oblasti. To může napomoci k efektivnímu rozmístění sil a prostředků při likvidaci mimořádné události.

Senzorové jednotky jsou autonomní, mají svůj zdroj energie, tedy akumulátor, který napájí řídicí elektroniku, umístěnou v těle jednotky. V ocasní části jednotky se nacházejí senzory pro měření. Systém je postaven jako skládačka, tak aby byl co nejvíce univerzální. Jednotky lze osadit senzory teploty, vlhkosti, čpavku, radioaktivity a jiných toxických nebo výbušných látek.

Senzorové jednotky se dají použít vícekrát. Po skončení zásahu jsou známé GPS souřadnice senzorových jednotek a dokážeme je vzdáleně přepnout do takzvaného režimu sběru, kdy začnou vysílat zvukový   světelný signál, takže je pak snadno najdeme.

Scénáře na testování senzorových jednotek jsou již připravené. Půjde například o zásah v okolí pivovaru Plzeňský Prazdroj, kde by došlo k úniku čpavku, který se v pivovaru používá pro chlazení. V blízkosti pivovaru se nachází fotbalový stadion a nákupní centrum, tedy místa s vysokou koncentrací lidí. V případě havárie by senzorové jednotky rozmístěné pomocí dronů zajistily rychlé měření hodnot čpavku i předání informace jednotkám IZS.

 

 



Další novinky
17. 6. 2021

Plzeňské podnikatelské vouchery

Máme zajímavý tip pro všechny podnikatele, kteří by chtěli svůj business posunout kupředu. Mrkněte ke kolegům z BIC Plzeň, kteří spustili novou výzvu v rámci programu Plzeňské...
2. 4. 2021

Jarní ONLINE tábor v Centru robotiky

Kolegové z Centra robotiky mají za sebou březnové příměstské tábory. Letos se kvůli aktuální situaci musely uskutečnit online, nicméně i tak si je děti moc užily! 🙂 Malí...
28. 7. 2020

Prázdninová údržba techniky na MŠ a ZŠ

Prázdniny běží a naši chlapci nelenoší! 😊 Léto je ideální doba na údržbu techniky v mateřských a základních školách. Aktuálně tak kolegové pracují na rekonstrukci LAN sítě...


HelpDesk

Potřebujete odbornou pomoc?

Volejte: 378 035 555
Pište: helpdesk@plzen.eu
Zadávejte: https://cd.plzen.eu


Odesláním souhlasíte s našimi podmínkami zpracování osobních údajů.