Dronaři mají na kontě rekordní počet výjezdů

V roce 2023 zaznamenal náš úsek Drony SIT rekordní počet výjezdů s integrovaným záchranným systémem. Dronaři vyjeli k 52 dopravním nehodám, 8 požárům a ve 25 případech pátrali po pohřešovaných osobách. Zasahovali u dalších 13 bezpečnostních opatření a 15 jiných událostí. Podtrženo, sečteno – na kontě mají za rok 2023 celkem 113 výjezdů s IZS. (Jen pro porovnání, v roce 2022 měli 73 výjezdů, v roce 2021 celkem 26).

Pomoc našich kolegů stále častěji využívá dopravní policie, speciální pořádková jednotka i hasičský záchranný sbor, dronaři pro zefektivnění práce vyvíjejí speciální software a aplikace.

Kromě rekordního počtu výjezdů stoupá i počet cvičení, kterých se dronaři účastní. Loni to bylo 23 akcí, z nichž nejvýraznější byly velké cvičení AMOK v Líních, simulace úniku čpavku v pivovaru, noční cvičení zaměřené na hledání osob nebo taktické cvičení v Ejpovickém tunelu. Každý měsíc dronaři cvičí i s plzeňskou zásahovou jednotkou.Dronaři jsou oficiální součástí SDH Plzeň-Litice a musí držet pohotovostní služby 24/7. Jaké časové limity musí splňovat, co je kuriozitou při víkendové službě nebo jaký z jejich strojů byl loni nejvyužívanějším, to se dočtete v tiskové zprávě na webu města Plzně.

My už jen doplníme, že naše historie s drony sahá do roku 2014, kdy jsme zakoupili první stroje. V červenci 2015 jsme získali jako první české město povolení k leteckým pracím od Úřadu pro civilní letectví ČR. Spolupráce s IZS začala o rok později při dohledu nad fotbalovým utkáním a první ostrý zásah přišel v roce 2018 při havárii vrtulníku na Nové Hospodě.

Nové využití nachází drony při vzdělávání mladých lidí. Ke konci loňského roku jsme předali čtyři stroje plzeňské SPŠ dopravní, podpora talentů a vychovávání expertů nám dává v Plzeňském inovačním ekosystému PINE smysl.

Další novinky
21. 9. 2023

Plzeňská karta je pro děti od šesti let zdarma

Již před lety přišlo město Plzeň s benefitem pro prvňáčky ve svých základních školách – získávají Plzeňskou kartu zdarma pro cestování ve vozech městské hromadné dopravy v...
7. 9. 2019

DronEdge 2019

Jako spolupořadatelé pátého ročníku největší odborné konference v České republice, zaměřené na průmysl s drony, Vás zveme na DronEdge...
19. 7. 2019

Centrum robotiky – nové webovky, nové kroužky

Spustili jsme nové webové stránky Centra robotiky. Kromě nového designu, jsou lépe strukturované informace o kroužcích, příměstských táborech. Snáze tak vyberete své ratolesti to...


HelpDesk

Potřebujete odbornou pomoc?

Volejte: 378 035 555
Pište: helpdesk@plzen.eu
Zadávejte: https://cd.plzen.eu


Odesláním souhlasíte s našimi podmínkami zpracování osobních údajů.