Online výuka v Centru robotiky

Pro školní rok 2019/2020 jsme v našem Centru robotiky otevřeli 30 kroužků pro děti od 1. do 9. třídy, které jsou zaměřené na programování, robotiku, přírodní vědy, elektroniku, grafiku a další témata. V nynější situaci bohužel kroužky nepokračují, proto jsme si řekli, že bychom rádi zkusili výuku kroužků online. Ve většině lekcí je třeba vybavení, které děti doma nemají, proto jsme se zaměřili na ty kroužky, ve kterých účastníci mohou pracovat z domova a to, co během online lekce potřebují, je počítač, webkamera, mikrofon a připojení k internetu.Během prvních lekcí jsme otestovali prostředí meet.jit.si. Jde o jednoduchý nástroj pro video hovory po internetu. Výhodou je, že je zdarma a není třeba ho instalovat. Stačí v podstatě zvolit název hovoru a nasdílet účastníkům odkaz. Aplikace nabízí i možnost chatu a sdílení obrazovky.

Jednotlivé funkce naši lektoři vyzkoušeli v prvních online lekcích. Na kroužku Programujeme s Martinou se sešlo šest chlapců a společně se naučili pracovat v nástroji arcade.makecode.com. Během dvou hodin si každý z nich naprogramoval svoji hru s názvem Pes Corgi v lese. V následujících týdnech si chlapci svoji hru ještě vyladí. Pro ty žáky, kteří se první hodiny nemohli zúčastnit, lektorka Martina připravila video návod, dle kterého si mohou doma sami naprogramovat základ této hry a v dalších týdnech pokračovat společně s ostatními.

 Během online kroužku Stavba a programování robotů se účastníci pustili do programování hry v nástroji Scratch. Vyzkoušeli si používat např. cykly, proměnné a operátory. Na jednu rozpracovanou práci se můžete podívat zde. Hra se ovládá šipkami na klávesnici. Ještě před samotným programováním si chlapci zahráli informatickou hru s názvem Nakresli obrázek.

Online výuka se samozřejmě liší od standardní prezenční výuky. Je třeba si s účastníky nastavit určitá pravidla a respektovat je. Z reakcí dětí je zatím patrné, že jsou spokojené. Dan a Oliver hodnotili lekci shodně: „Dobrý, líbí se mi to.“ Kuba konstatoval: „Mně se to líbí, je to fajn se vidět aspoň takhle, když nemůžeme do robotiky.“ Rodiče našich žáků se k online výuce staví také pozitivně a i jejich zásluhou tento způsob výuky funguje. Je třeba, aby děti byly v konkrétním čase u počítače, měly potřebné vybavení k dispozici a samozřejmě také klid na práci.

Bohužel nejsme schopni obsáhnout všechny kroužky touto formou, a proto jsme pro děti připravili online únikovou hru, která potrvá několik týdnů a bude se jí moci zúčastnit větší množství dětí. Aktuální informace naleznete na webu www.centrumrobotiky.eu a na facebooku CR.

Další novinky
7. 7. 2019

SIT Port – spouštíme webovky

SIT Port je přístavem pro všechny, kdo chtějí vyplout novým směrem. SIT Port, jako každý přístav, je kotel lidí různých příběhů, vizí a nápadů. Jsme místem, kde lze zakotvit a...
13. 12. 2019

Spuštění projektu DUET – digitální dvojče města

S příchodem prosince odstartoval projekt DUET – digitální dvojče města, na jehož řešení se jako Správa informačních technologií města Plzně podílíme. Plzeň získá takzvané...
21. 2. 2020

Nová verze aplikace PlzniTo

Oblíbená plzeňská aplikace PlzniTo, pomocí které lze snadno nahlásit závady ve veřejném prostoru, se dočkala vylepšení. Nová verze vychází z podnětů občanů, je uživatelsky...


HelpDesk

Potřebujete odbornou pomoc?

Volejte: 378 035 555
Pište: helpdesk@plzen.eu
Zadávejte: https://cd.plzen.eu


Odesláním souhlasíte s našimi podmínkami zpracování osobních údajů.


Naše projekty