IZS Stream je nejdůležitější podpora pro IZS

Jednou z velmi využívaných aplikací, kterou náš tým z Drony SIT vyvinul v roce 2020, je IZS Stream. Využití našel software hned u složek integrovaného záchranného systému – především u hasičů a policistů. Používání v praxi pak ukázalo prostor pro jeho průběžné zdokonalování a v květnu 2023 přišel velký update aplikace ve formě nového prvku. A jak chytrý systém funguje?

Důležitý je nejen dron s kamerou nebo jiné pozemní kamery, ale také technologie Teradek zabudovaná v praktickém batohu. Ta dokáže streamovat obraz jako rozložené video na server a odtud pak do aplikace jednotlivých účastníků zásahu, pokud mají udělený přístup. Vše je zabezpečené, obraz se dostane pouze tam, kde má být, se zpožděním zhruba jedné vteřiny.

Sledovat stream je možné na tabletech, mobilních zařízeních nebo na počítači. Zasahující složky si dokonce mohou přes naši aplikaci posílat jednoduché povely.

Celá aplikace funguje zabezpečeně – uživatel má přihlašovací jméno a heslo, bez toho se do systému nedostane. DronySIT fungují jako administrátor, mohou přiřazovat konkrétní video streamy jednotlivým uživatelům.

Streamy lze také rozdělit například pro paralelní zásady (každá jednotka uvidí jen svůj zásah), nebo naopak videa spojit při zásahu společném. Celkem lze spojit až tři videa (jedno z dronu a dvě z pozemní kamery).

Nejnovější prvek tohoto softwaru dokáže zobrazovat podezřelé body. Mohou to být například ohniska požárů nebo pohřešované osoby.Jaký je cíl projektu:

  • Vytvořit ucelené a bezpečné řešení pro streamování dat z místa krizové události.
  • Označit body zájmu a určit přesné místo sledovaného cíle (ohniska požárů, hledaných osob atd.).

Jaký je výsledek projektu:

  • Vznik řešení skládající se z crossplatformní aplikace, která usnadňuje a zabezpečuje distribuci dat pro jednotky IZS (hasiče a policii).
  • Streamovaný zabezpečený přenos se zpožděním jedné vteřiny.

A jaké drony a kamery k IZS Streamu používáme? Za pomoci kamery H20T na dronu DJI Matrice 300 nebo s integrovanou kamerou na dronu DJI Matrice 30T jsou dronaři schopni vypočítat GPS souřadnice oblasti, na kterou se zrovna dron zaměřuje. Zvládnou to díky senzoru umístěnému na těchto kamerách. Ten je schopný počítat vzdálenost a GPS koordináty na dálku přibližně 1 200 metrů.

Detailní popis toho, jak software funguje, najdete na webu Drony SIT.Další projekty
14. 6. 2019

Dron pro HZS

Naši kolegové z Drony SIT se stali jako první v ČR součástí integrovaného záchranného systému. V rámci spolupráce s hasiči, policisty a záchranáři vznikají projekty, které...
19. 8. 2018

Open data

Jaký je cíl projektu: Poskytnout veřejnosti data o provozu, chodu, fungování města a jeho organizací v dostupných formátech pro další zpracování. Jaký je výsledek projektu: Město...
28. 12. 2021

Dokovací stanice pro kamery IZS

Jaký je cíl projektu: Vytvoření aplikace pro automatickou synchronizaci dokovací stanice do které je po výjezdu zásahového týmu připojena kamera/kamery zasahujících hasičů, tak aby...


HelpDesk

Potřebujete odbornou pomoc?

Volejte: 378 035 555
Pište: helpdesk@plzen.eu
Zadávejte: https://cd.plzen.eu


Odesláním souhlasíte s našimi podmínkami zpracování osobních údajů.