Město Plzeň jako součást evropského projektu Climaborough

Od začátku roku 2023 se Plzeň jako Smart City účastní evropského projektu Climaborough, jehož cílem je otestovat v praxi inovativní a chytrá řešení v souvislosti s klimatickými změnami a jejich dopady na planetu Zemi. Naším prostřednictvím se tak západočeská metropole jako jediná v Česku stala součástí skupiny 15 evropských zemí, které procházejí ekologickou a digitální transformací. Sdílejí tak své zkušenosti, aby se podařilo dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050.

Jaký je cíl projektu:

  • Podporovat evropská města při spoluvytváření inovací vedoucí ke snižování emisí.
  • Rozvíjet spolupráci a navazování kontaktů mezi městskou samosprávou, veřejností, průmyslovými partnery a investory.
  • Přispívat k participaci zapojených subjektů a zajistit vznik tzv. živých laboratoří, které se stanou prostorem pro interakci zúčastněných stran (političtí představitelé, úředníci, techničtí experti, odborníci, občané).
  • Vytvořit nástroj pro monitorování klimatické neutrality na základě integrace stávajících řešení (měřit životní úroveň s využitím technologií jako umělá inteligence a digitální dvojče).

Jaký je výsledek projektu:

  • Přechod evropských měst k novému způsobu života – k novému ekologickému a digitálnímu řádu.
  • Zapojení startupů a začínajících podnikatelů, poskytnutí možnosti vyzkoušet jejich inovativní nápady a sdílení myšlenek a zkušeností.


V rámci projektu Climaborough bylo spuštěno několik akcí, kdy především v jedné můžeme využít řadu chytrých řešení, která v Plzni již fungují. Ve výzvě „Od izolovaných energií a mobilitě k integrovaným službám“ aplikujeme naše aktivity jako Digitální dvojče – 3D model města, bezpečnostní dispečink, testovací polygon, opendata, aplikace založené na otevřených datech a senzorice (např. mapa a intenzita dopravy, parkovací systém atd.) nebo SITLab pro kamerový systém a další návaznou senzoriku s přesahem na bezpečnost.

Projekt Climaborough je naplánován na čtyři roky. V rámci prvních dvou let připravíme a naplánujeme jednotlivé podprojekty, které v následujících dvou letech budeme postupně implementovat a testovat v jednotlivých zainteresovaných městech.

Projekt je financován z prostředků Evropské unie, jeho rozpočet činí 220 tisíc eur.

Oficiální stránky projektuDalší projekty
19. 8. 2018

Open data

Jaký je cíl projektu: Poskytnout veřejnosti data o provozu, chodu, fungování města a jeho organizací v dostupných formátech pro další zpracování. Jaký je výsledek projektu: Město...
26. 6. 2017

Free Wi-Fi

Plzeň rozšířila wifi zdarma na další veřejná místa, počet lokalit výrazně vzrostl. Už na více než dvaceti veřejných místech v Plzni zavedlo město pro občany bezplatné připojení...
28. 10. 2021

Digiškolka

Ve spolupráci se společností BAKALÁŘI software s.r.o., jsme nasadili novou aplikaci pro mateřské školky s názvem Digiškolka. Plzeň byla historisky jedním z prvních měst které...


HelpDesk

Potřebujete odbornou pomoc?

Volejte: 378 035 555
Pište: helpdesk@plzen.eu
Zadávejte: https://cd.plzen.eu


Odesláním souhlasíte s našimi podmínkami zpracování osobních údajů.