Projekt S4AllCities – HORIZON2020

Jaký je cíl projektu:

Ve městech představují tzv. „měkké cíle“ veřejná prostranství, jako jsou nákupní centra, shromažďovací místa, sportoviště, dopravní infrastruktura, tj. potenciální, četné cíle rozmístěné v rámci městské aglomerace a vystavené „nízkonákladovým“ útokům silně ovlivňující občany.

Neustálý pokrok Smart City, spojený zejména s zaváděním nových technologií  přináší zvýšenou provozní efektivitu, ale také zranitelnost vůči novým hrozbám a útokům na měkké cíle.

Projekt S4ALLCities si klade za cíl evropská města změnit tak, aby byla více chráněnými, připravenými a odolnějšími vůči fyzickým i kybernetickým útokům.

Dílčí kroky:

Adaptovat stávající monitorovací systémy na nejmodernější. Implementovat další nízkonákladové monitorovací technologie a řešení, která zvyšují připravenost a obranyschopnost Smart City v kybernetickém i fyzickém prostoru. • Navrhnout a vyvinout otevřenou platformu pro sdílení a správu informací, které poskytují relevantní situační informace a podporu pro rozhodování při řízení událostí.
 • Navrhnout a vyvinout inteligentní komunikační architekturu, která zajistí propojení a integraci dílčích městských subsystémů se systémy podporující řízení krizových událostí.
 • Ovlivnit spolupráci mezi všemi zúčastněnými stranami v oblasti krizového/bezpečnostního řízení, od urbanistů po provozovatele infrastruktury, soukromé provozovatele služeb, bezpečnostní odborníky, IT specialisty.
 • Ověří a demonstrujte účinnost integrovaného S4ALLCities SoS v relevantních prostředích skutečnými veřejnými orgány/koncovými uživateli ve třech evropských Smart Cities (Trikala, Bilbao, Plzeň), kteří na konci projektu dosáhli úrovně TRL-7 pro celou platformu S4ALLCities

Jaký je výsledek projektu:

Na projektu se v současné době pracují specialisté Správy Informačních Technologií. Mezi dílčí výstupy patří:

 • Převzetí kompetence za městský kamerový systém v oblasti vytěžení dat z obrazu (využití AI pro detekci nežádoucích, kritických stavů které jsou v reálném čase alertovány dispečerům).
 • Vytěžování záznamů z kamer v oblasti dopravy/mobility (statistická data o počtech vozidel, cyklistů, chodců která slouží pro úpravu datového modelu dopravy Plzně, plánování, apod.).
 • Implemetace detektorů střelby a panických výkřiků (ve spolupráci s plzeňskou firmou Jalud Embedded jsou senzory nasazeny pro testování v areálu Cukrovarské ulice a Americké ul. – více reportáž ČT.
 • Testování neuronových sítí pro nasazení v prostředí města (izraelský Briefcam, český Certicon, DataFromSky, GoodVision, kdy poslední dva řeší vytěžování dat pro dopravu)
 • Odladění a nasazení kamer s přenosem obrazu přes mobilní sítě (4G/5G)
 • Předání zkušeností našich dronařů v rámci nasazení dronů a dalších technologií v IZS – více zde.
 • Příprava scénáře pro Plzeň (pilotní scénář Plzeň se zaměřuje na krizovou situaci při hromadném shromáždění lidí v jediném prostoru, včetně evakuace 15 000 lidí z fotbalového stadionu a jeho okolí. Fotbalový stadion Viktorie Plzeň je majetkem města Plzně a pojme 11 700 diváků. Realitou je, že během velkých fotbalových zápasů může být na stadionu a nedalekých veřejných prostranstvích soustředěno kolem 15 000 lidí. V okolí jsou pěší zóny a park, hlavní vlakové nádraží a autobusový terminál, zastávky MHD (autobus, tramvaj, trolejbus),  silnice s tranzitní dopravou se 2 jízdními pruhy v každém směru a historické centrum města. Scénář se zaměří na řešení krizové situace na stadionu, alternativně buď teroristický útok, popř. únik jedovatého plynného čpavku ze sousedního pivovaru Pilsner Urquell.)
 • Projekt byl představen na Inovujeme Plzeň 2021

Webové stránky projektuDalší projekty
19. 2. 2018

Naše firmy – jak vybrat další školu

Ve spolupráci s neziskovou organizací Nvias jsme vytvořili projektový den, díky kterému žáci ZŠ čerpají informace důležité pro volbu dalšího studia, staví robota a získávají...
11. 10. 2023

Crash Inspektor – aplikace pro dopravní policii

Náš úsek Drony SIT od roku 2021 úzce spolupracuje s dopravní policií na celém území Plzeňského kraje. Vyjíždí k nejzávažnějším dopravním nehodám společně s dalšími...
29. 12. 2021

VR ve výuce na ZŠ

Exkurze do vesmíru nebo nebezpečný pokus v hodině chemie. To jsou jedny z mnoha příkladů využití virtuální reality, která míří v pilotním projektu na plzeňské základní školy,...


HelpDesk

Potřebujete odbornou pomoc?

Volejte: 378 035 555
Pište: helpdesk@plzen.eu
Zadávejte: https://cd.plzen.eu


Odesláním souhlasíte s našimi podmínkami zpracování osobních údajů.