Porovnání nesených kamer DJI Zenmuse

Do zajímavého srovnání se pustil tým z úseku Drony SIT. Při své práci v rámci zásahů se složkami IZS používají kolegové nejčastěji dron DJI Matrice 300 RTK, přidávají na něj ale různou nesenou výstroj v podobě kamer nebo světlometů. A právě na srovnání kamer se náš tým zaměřil.

Jaký je cíl projektu:

  • Porovnat technické možnosti kamer a kvalitu získaných dat.
  • Informace utřídit a poskytnout je prodejci a složkám IZS.
  • Zvolit do akce vždy to nejlepší vybavení a odvést nejkvalitnější práci.

Jaký je výsledek projektu:

  • Pořízení fotodokumentace za denních i nočních letů.
  • Podrobné srovnání tří využívaných kamer DJI Zenmuse.


A do jaké situace se která kamera nejvíc hodí?

Porovnáním prošly tři kameryDJI Zenmuse H20T je kamera s nejširší škálou využití a její největší výhodou je možnost použití termovize. Často je proto užívána při hledání ohnisek požárů nebo při pátrání po pohřešovaných osobách.

Další multisenzorové zařízení je DJI Zenmuse L1, které díky laserovému skeneru (technologie Lidar) dokáže vytvářet 3D model ve formě mračna bodů. To se využívá hlavně při dokumentaci zřícených budov nebo míst, která před vstupem jednotek IZS musí nejprve prověřit dron. Dříve kolegové tento typ kamery používali i pro dokumentaci dopravních nehod. V tom ji ale nahradila kvalitnější kamera DJI Zenmuse P1.

DJI Zenmuse P1 je tzv. Full Frame kamera, která nad ostatními vyniká například při leteckém snímkování nebo fotogrammetrii, snímání dopravních nehod nebo budov po požárech, protože z pořízených kvalitních fotek kolegové dokáží sestavit velmi přesný ortofoto snímek, který neztrácí na ostrosti ani za noci.



Je určitě zřejmé, že každá kamera se hodí pro jiný typ zásahu. Detailněji se tématu věnují dronaři ve svém článku na webu www.dronysit.cz, kde najdete i řadu fotek. Na nich lze pěkně rozpoznat kvalitu získaných záběrů, a to za denních i nočních letů.

Vhodně zvolená technika je tak základem dobře odvedené práce. Ke kvalitnímu zpracování získaných dat je ale potřeba i speciálních aplikací, které si tým Drony SIT sám vyvíjí a zdokonaluje. Díky tomu se řadí mezi profesionály v oboru bezpilotního letectví v Česku.



Další projekty
13. 6. 2023

IZS Stream je nejdůležitější podpora pro IZS

Jednou z velmi využívaných aplikací, kterou náš tým z Drony SIT vyvinul v roce 2020, je IZS Stream. Využití našel software hned u složek integrovaného záchranného systému –...
25. 6. 2018

TutaPlzeň

Kvalita života ve městě –  jak jsme na tom se zdravotnictvím, dopravou, podnikatelským nebo životním prostředím? Projekt TUTA Plzeň pomocí čísel ukazuje, jak se žije v...
2. 10. 2018

Využití dronů pro Integrovaný záchranný systém

Jako součást města, veřejné správy, podporujeme složky Integrovaného záchranného systému. Léta spolupráce přinesla reálné využití dronů při spolupráci s Policií ČR a...


HelpDesk

Potřebujete odbornou pomoc?

Volejte: 378 035 555
Pište: helpdesk@plzen.eu
Zadávejte: https://cd.plzen.eu


Odesláním souhlasíte s našimi podmínkami zpracování osobních údajů.